flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

9 місяців 2009 року

Інформаційно-аналітична довідка

щодо результатів роботи територіального управління державної судової адміністрації у Запорізькій області за 9 місяців 2009 року

 

1. Стан фінансового забезпечення

 За 9 місяців 2009 року по КПКВ 0501040 „Здійснення правосуддя місцевими судами” по загальному фонду отримані кошти в сумі 35096,4 тис. грн., використано 34303,9 тис. грн., що становить 97,7% від отриманих, по спеціальному фонду – 1342,9 тис. грн., використано 1318,8 тис. грн., що становить 98,2%.

Протягом звітного періоду на оплату праці (КЕКВ 1111 та КЕКВ 1120) використано коштів у сумі 30006,8 тис. грн., що становить 87,5 % від загальної суми видатків, на оплату довічного утримання (КЕКВ 1341) використано 2217,6 тис. грн. (6,5 %).

Для забезпечення належного рівня співвідношення розмірів заробітної плати суддів та працівників судів територіальним управління проведені наступні заходи.

Теруправлінням з урахуванням затверджених видатків на оплату праці внесені пропозиції Раді суддів:

- щодо преміювання в лютому всіх працівників судів в розмірі 40%;   

- щодо встановлення з 01.02.2009 надбавок в розмірі 10 % суддям, які є членами кваліфікаційної комісії та органів суддівського самоврядування;

- щодо встановлення диференційованих надбавок в розмірі від 10% до 40% суддям - за виконання особливо важливої роботи, державним службовцям та службовцям - за високі досягнення в праці (на підставі аналізу даних судової статистики)

- щодо преміювання в квітні–вересні всіх працівників судів в розмірі 20%;

- щодо преміювання до Дня юриста.

Пропозиції розглянуті Радою суддів прийняті рішення щодо встановлення надбавок та преміювання.

Також згідно з рішенням Ради суддів та на підставі подання кожного суду суддям та працівникам суду, які мають найкращі результати роботи за 2008 рік, виплачена разова премія (в березні - 15 судам, в квітні - 13).

Співвідношення розмірів заробітної плати суддів та працівників судів при затвердженому 43,1% та 56,9% фактично становить відповідно 47,27 % та 52,73% від загального фонду заробітної плати, що пов’язано з виплатою суддям матеріальної допомоги на вирішення соціально – побутових питань в 3 кварталі поточного року. Зазначена матеріальна допомога працівникам суду виплачуватиметься в жовтні.

Середня заробітна плата судді в поточному періоді зросла з 3543 грн. в січні до 8116 грн. в вересні, працівників суду – з 957 грн. до 1967 грн.

Протягом звітного періоду проводилась робота щодо удосконалення планування та витрачання бюджетних коштів. З метою недопущення та зменшення кредиторської заборгованості постійно здійснювався аналіз витрачання коштів та проводилось коригування затверджених помісячних призначень.

Внаслідок проведеної роботи за станом на 01.10.2009 кредиторська заборгованість по оплаті за спожиті комунальні та інші послуги відсутня. Також по загальному фонду повністю погашена кредиторська заборгованість по поточних видатках за 2008 рік.

На 2009 рік видатки для придбання предметів постачання і матеріалів, оплати послуг затверджені по загальному фонду в сумі 1005,9 тис. грн., що в 4 рази менше ніж в попередньому році (4036,4 тис. грн.). За 9 місяців 2009 року проведені поточні видатки в сумі 816,9 тис. грн.

Виходячи з фінансових можливостей в поточному періоді за рахунок коштів загального фонду придбані диски для фіксування судового процесу та конверти для них на суму 10,9 тис. грн., проводились витрати на оплату послуг зв'язку – 132,2 тис. грн., послуг охорони – 108,3 тис. грн. та інших послуг – 48,1 тис. грн.

Слід зазначити, що через недостатність кошторисних призначень не було можливості для придбання канцелярських та господарських товарів, бензину, запасних частин та проведення ремонтів автомобілів, проведення страхування усіх орендованих приміщень, оплати банківських послуг.

Для забезпечення відправки поштової кореспонденції придбано поштових марок за рахунок коштів загального фонду на суму 327,5 тис. грн., за рахунок коштів спеціального фонду – на 522,9 тис. грн

Протягом 2009 року поточні та капітальні ремонти приміщень судів не проводились. Для можливості погашення кредиторської заборгованості за роботи з капітального ремонту за 2008 рік в сумі 99,9 тис. грн. теруправлінням внесена пропозиція щодо перерозподілу видатків та зменшення їх по послугах зв'язку.

За рахунок спеціального фонду придбані комп’ютери та багатофункціональні пристрої на суму 219,2 тис. грн., папір – 200,0 тис. грн., диски для фіксування судового процесу та конверти для них – 130,6 тис. грн., оплачено за ремонт і обслуговування комп’ютерної та копіювальної техніки 194,7 тис. грн.

Витрати на утримання теруправління (КПКВ 0501010 „Організація забезпечення діяльності судів та установ судової системи”) в поточному періоді склали 672,5 тис. грн., видатки на заробітну плату - 450,8 тис. грн., що складає 67% від загальної суми.

 

2. Матеріально – технічне та інформаційне забезпечення

 У звітному періоді діяльність територіального управління була спрямована на організацію і матеріально-технічне забезпечення роботи всіх структурних підрозділів апарату територіального управління, місцевих загальних судів Запорізької області, органів суддівського самоврядування та кваліфікаційної комісії суддів загальних судів Запорізького апеляційного округу.

У 2009 році теруправлінням отримано державні акти на право постійного користування земельною ділянкою для розміщення та обслуговування будівель Гуляйпільського та Василівського районних судів Запорізької області.

Крім того, на цей час з метою забезпечення діяльності, розміщення та обслуговування будівлі Розівського районного суду Запорізької області теруправлінням ведеться робота по отриманню правоустановчих документів на право користування земельною ділянкою (державного акту), яка знаходиться на стадії узгодження меж земельної ділянки.

На виконання умов договорів оренди здійснено страхування приміщень Запорізького та Вільнянського районних судів Запорізької області, також проведено обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а саме 11 службових автомобілів, які перебувають на балансі теруправління.

Упродовж звітного періоду проведено п’ять тендерів, а саме:

- закупівля устаткування для автоматичного оброблення інформації (комп’ютерної техніки для забезпечення діяльності місцевих загальних судів Запорізької області), придбано 33 одиниці комп’ютерів;

- закупівля устаткування для автоматичного оброблення інформації (комп’ютерної техніки для забезпечення діяльності місцевих загальних судів Запорізької області). За рахунок регіональної програми організаційного забезпечення діяльності судів Запорізької області на 2009 - 2011 роки придбано 26 комп’ютерів.

- надання послуг з проведення розслідувань і забезпечення безпеки у 18 місцевих судах Запорізької області (послуги на спостереження за системами тривожної сигналізації приміщень судів, з реагуванням наряду міліції)

- придбання ксероксного паперу.

- надання послуг з технічного обслуговування і ремонту конторських, лічильних машин та комп’ютерної техніки.

Слід зазначити, що у теперішній час залишається невирішеним питання забезпечення судів додатковим серверним обладнанням у кількості 5 шт., оскільки Оріхівський районний суд, Приморський районний суд, Кам’янсько-Дніпровський районний суд, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області, Орджонікідзевський суд м. Запоріжжя розташовані у двох відокремлених приміщеннях. Централізованою поставкою цим судам надано лише по 1 серверу, у зв'язку з  чим унеможливлюється нормальна робота комп’ютерних мереж зазначених судів.

 У звітному періоді з метою забезпечення безперервної роботи судів області теруправлінням проведено роботу по ремонту 2 факсів, 23 принтерів, 32 ксероксів, заправці 1080 картриджів.

Крім того, впродовж 2009 року придбано 6 суддівських мантій.

Протягом 9 місяців 2009 року територіальним управлінням ДСА в Запорізькій області укладено 102 договори, у тому числі: про участь у витратах на обслуговування прибудинкової території; щодо страхування приміщення; про придбання комп’ютерної техніки, про придбання дисків для фіксації судового процесу; про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системі каналізації; позички нерухомого майна; позички комп’ютерного обладнання; на спостереження за системами тривожної сигналізації, що встановлено на об’єкті, з реагуванням наряду міліції ДСО; про надання послуг з електропостачання; про купівлю-продаж теплової енергії в гарячій воді; про вивіз сміття; про надання послуг електрозв’язку; на постачання та транспортування природного газу; про придбання паперу; про придбання літератури з охорони праці; тощо.

Зазначаючи проблемні питання в роботі ТУ ДСА в Запорізькій області щодо матеріального забезпечення судів, теруправління вкотре наголошує на вкрай незадовільний стан забезпечення судів області технічними засобами фіксації судового процесу (далі за текстом – ТЗФСП). На перший погляд ця заява виглядає необґрунтованою, оскільки, відповідно до даних бухгалтерського обліку, забезпеченість судів області засобами фіксації становить 113% від необхідної. Проте, слід зазначити, що на теперішній час ТЗФСП «Тритон-2С», кількість яких від загальної кількості ТЗФСП становить майже 50%, морально застарілі, у зв’язку із чим зазначені засоби не в повній мірі придатні для здійснення фіксацій судового процесу у відповідності до вимог норм процесуального права. При цьому, модернізація вказаних систем технічної фіксації взагалі не представляється можливою, що пояснюється відсутністю на ринку послуг підприємств, які спеціалізувалися на випуску вказаних систем. З тієї ж причини ремонт ТЗФСП «Тритон-2С» потребує невиправданих значних матеріальних та енерговитрат, а у більшості випадків проведення ремонтних робот взагалі неможливо, що пояснюється відсутністю запчастин.

У зв’язку із викладеним, існує нагальна потреба у негайному списанні морально застарілих систем фіксації, з наступним придбанням нових, які б відповідали сучасним вимогам. У той же час списувати надлишкові ТЗФСП «Тритон-2С» немає можливості, оскільки частина засобів постійно перебуває у ремонті, а кошти на придбання нових засобів відсутні.

Таким чином утворюється замкнене коло: неможливо придбати нові засоби, поки не списані старі, але якщо будуть списані старі засоби, суди тривалий час будуть позбавлені засобів фіксування судового процесу, що є недопустимим, враховуючи вимоги діючого процесуального законодавства.

З огляду на викладене та з урахуванням неодноразових звернень судів області, звертаємо Вашу увагу на гостру необхідність у забезпеченні вказаних судів сучасними засобами технічної фіксації судового процесу, причому, лише після цього теруправління матиме можливість почати процедуру списання ТЗФСП «Тритон-2С».

Слід зазначити, що внаслідок проведеної теруправлінням роботи, покращився стан направлення судами копій рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР). Так, у першому півріччі 2009 року до ЄДРСР направлялося 56,5% судових рішень. Станом на 1 жовтня 2009 р. цей показник зріс до 63,03%. Питання направлення місцевими судами рішень до ЄДРСР знаходиться на постійному контролі ТУ ДСА.

 

3. Забезпечення судів приміщеннями

З метою виконання переліку вимог, які пред’являють до приміщень районних судів у звітному періоді теруправлінням проведено наступну роботу.

З метою упорядкування документації щодо об’єктів нерухомості, у першому кварталі 2009 року отримано свідоцтво про право власності на приміщення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, розташованого за адресою м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 117а.

Крім цього, у першому кварталі 2009 року укладено договори позички нерухомого майна для розміщення Куйбишевського та Кам’янсько-Дніпровського районних судів Запорізької області, які відповідно розташовані за адресами: смт. Куйбишеве, вул. Леніна, 52 та м. К-Дніпровська, вул. Йожикова, 95.

Також у першому кварталі 2009 року теруправління уклало з Приморською міською радою договір оренди приміщення для забезпечення діяльності Приморського районного суду Запорізької області, яке розташоване за адресою: м. Приморськ, вул. Леніна, 26.

Крім того, додатково укладено договір оренди на збільшення займаної площі Вільнянським районним судом Запорізької області.

Одночасно з наведеним слід зазначити, що на балансі теруправління знаходиться 18 приміщень, в котрих розміщуються місцеві суди Запорізької області. На 15 приміщень отримано правоустановчі документи.

Крім того по 3 приміщенням ведеться наступна робота, а саме:

- на будівлю Кам’янсько-Дніпровського, яка знаходиться за адресою: вул. Йожикова, 93, м. Кам’янсько-Дніпровська – виготовлено технічний паспорт та повторно направлено пакет документів в Кам’янсько–Дніпровську міську раду щодо надання згоди на проведення реєстрації оформлення права власності на вищезазначену будівлю, оскільки попереднє рішення Кам’янсько–Дніпровської міської ради не відповідало вимогам чинного законодавства.

- щодо будівлі Бердянського міськрайонного суду, яка знаходиться за адресою: вул. Волі, 39, м. Бердянськ – теруправління звернулось з позовом до Бердянської міської ради про визнання права власності на частину вищезазначеної будівлі.

- свідоцтво про право державної власності в особі ТУ ДСА в Запорізькій області на адміністративну будівлю загальною площею 455,65 м2, в якій знаходиться Приазовський районний суд Запорізької області, що за адресою: вул. Пушкіна, смт Приазовське, рішенням Господарського суду Запорізької області від 10.10.2005р. визнане недійсним, оскільки згідно з актом приймання – передачі, площа вказаного вище майна фактично становить лише 253 м2. У зв’язку з недофінансуванням у поточному році, теруправління призупинило роботу по оформленню нового свідоцтва про право власності на раніше вказане майно.

 

4. Забезпечення безпеки суддів та охорони приміщень судів

У Запорізькій області діє 28 загальних місцевих судів, які розташовані в 37 приміщеннях, а саме: Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя (3 окремі будівлі), Бердянський (3 окремі будівлі), Мелітопольський (2 окремі будівлі) міськрайонні суди Запорізької області, Оріхівський (2 окремі будівлі), Приморський (2 окремі будівлі), Кам’янсько-Дніпровський (2 окремі будівлі), Запорізький (2 окремі будівлі) районні суди Запорізької області.

Станом на 30.09.2009 року судовою міліцією охороняється 18 будівель у 14 судах області. Так, за домовленістю з командиром спецпідрозділу судової міліції „Грифон” встановлено цілодобову охорону у наступних судах: Шевченківському, Орджонікідзевському (у 2 окремих будівлях), Ленінському, Жовтневому районних судах м. Запоріжжя, Бердянському (2 окремі будівлі) та Мелітопольському (2 окремі будівлі) міськрайонних судах Запорізької області, Василівському, Приморському (1 окрема будівля), та Приазовському районних судах Запорізької області.

Крім того, у 6 будівлях судів встановлена денна охорона на час роботи судів, а саме: Хортицькому, Комунарському, Заводському районних судах м. Запоріжжя, Михайлівському, Якимівському та Приморському (в 1 окремій будівлі) районних судах Запорізької області.

Охоронною сигналізацією обладнані усі 28 судів області, розміщені у 37 будівлях.

З них за договорами з державною службою охорони охороняються лише канцелярії та архіви у 19 судах: Василівському, Гуляйпільському, Запорізькому, Куйбишевському, Михайлівському, Пологівському, Приазовському, Приморському, Оріхівському, Якимівському районних судах Запорізької області, Енергодарському міському суді Запорізької області, Бердянському, Мелітопольському міськрайонних судах Запорізької області, Хортицькому, Жовтневому, Орджонікідзевському, Ленінському, Комунарському, Заводському районних судах м. Запоріжжя.

Великобілозерський, Токмацький, Новомиколаївський, Веселівський, Вільнянський, Кам’янсько-Дніпровський, Розівський, Михайлівський, Чернігівський районні суди Запорізької області охороняються автономною сигналізацією «Ревун».

З усієї кількості судів області протипожежною сигналізацією, яка знаходиться у робочому стані, обладнано 2 суди: Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області (2 окремі будівлі), Енергодарський міський суд Запорізької області.

Металодетектори встановлено в 13 судах: Ленінському (1), Комунарському (1), Жовтневому (1), Орджонікідзевському (2), Шевченківському (1), Хортицькому (1) районних судах м. Запоріжжя Василівському (1), Приморському (1), Приазовському (1), Михайлівському (1), Якимівському (1) районних судах Запорізької області, Мелітопольському (2), Бердянському (1) міськрайонних судах Запорізької області.

У жодному суді Запорізької області не встановлено уніфікованої системи контролю допуску.

Необхідна кількість «тривожних кнопок», яку треба встановити в судах, становить 298.Станом на 01.10.2009 р. у судах встановлено 3 «тривожні кнопки» з виведенням на пульт ДСО: Жовтневому, Ленінському районних судах м. Запоріжжя, Якимівському районному суді Запорізької області.

Загальна кількість вікон у судах, які необхідно обладнати гратами, становить 154, а саме у: Василівському (12 вікон), Веселівському (8 вікон) Великобілозерському (10), Вільнянському (4 вікна), Гуляйпільському (11 вікон), К.-Дніпровському (16 вікон), Куйбишевському (7 вікон), Оріхівському (14 вікон), Пологівському (9 вікон), Приазовському (14 вікон), Приморському (4 вікна), Розівському (2 вікна), Чернігівському (10 вікон), Якимівському (3 вікна) районних судах, Енергодарському (4 вікна) міському суді Запорізької області, Хортицькому (10 вікон), Шевченківському (16 вікон) районних судах м. Запоріжжя. Загальна кількість обладнаних гратами вікон в судах становить 795.

Із загальної кількості судів лише у Шевченківському районному суді м. Запоріжжя обладнаний 1 пункт пропуску та 1 камера схову.

Протягом звітного періоду фактів скоєння протиправних дій у відношенні суддів та працівників загальних місцевих судів Запорізької області не було.

Відповідно до Закону України „Про державний захист працівників судів та правоохоронних органів” протягом звітного періоду спеціальні заходи не застосовувались.

Протягом 9 місяців 2009 року кримінальні справи відносно суддів (суддів у відставці) та працівників суду не порушувалися.

Фактів порушень працівниками суду Закону України „Про боротьбу з корупцією” не встановлено.

 

5. Соціально-побутове забезпечення суддів (забезпечення суддів житлом, санаторно-курортне лікування, тощо)

 

Станом на 01.01.2009 року до контрольних списків включено 12 суддів, які потребують поліпшення житлових умов. На протязі звітного періоду суддям житло не надавалось та житлові умови не поліпшувались у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі.

За проведене санаторно-курортне лікування відшкодовано 40 суддям 150,3 тис. грн., з них в санаторіях «Шкло» та «Феміда» пройшли лікування 4 судді (за лікування відшкодовано 15,2 тис. грн.).

 

6. Стан кадрового забезпечення

Станом на 01 жовтня 2009 року штатна чисельність працівників територіального управління становить 22 одиниці, фактично працює – 22 особи (у тому числі 3 особи перебувають у відпустці по догляду за дитиною).

Штатна чисельність працівників місцевих загальних судів Запорізької області становить 1046 одиниць, у тому числі 206 одиниць – судді (з них укомплектовано 89,32% посад), 731 - державні службовці (укомплектовано 97,81% посад), 109 – інших працівників (укомплектовано 96,33% посад).

Станом на 01.10.2009 року заповнено 184 суддівських посади, кількість вакантних посад – 22. Таке зростання кількості вакантних посад пояснюється тим, що протягом 9 місяців 2009 року зі складу судів було відраховано 9 суддів (у тому числі – у зв'язку з призначенням (обранням) на посаду судді окружного адміністративного суду – 3, звільненням у зв'язку з: поданням заяви про звільнення у відставку – 4 (у т.ч. 2 – у зв'язку з досягненням 65-річного віку), у зв'язку із закінченням строку повноважень - 1, у зв'язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням - 1). У той же період часу на посади суддів призначено 4 особи, рекомендовані ВРЮ у 2008 році.

З метою оперативного заповнення вакантних суддівських посад в області сформовано діючий кадровий резерв на посади суддів місцевих судів. Станом на 01.10.2009 року кількість осіб, які перебувають у кадровому резерві на посади суддів місцевих судів, становить 60. Протягом 9 місяців 2009 року до кадрового резерву на посади суддів місцевих судів Запорізької області зараховано 20 кандидатів. У той же період з кадрового резерву відраховано 10 осіб, у тому числі: 4 – у зв'язку з призначенням на посаду судді, 6 – у зв'язку із закінченням терміну дії висновку кваліфікаційної комісії.

З метою заповнення вакантних посад суддів до ДСА України станом на 01.10.2009 направлено матеріали 20 кандидатів, з них: 19 – для призначення вперше, 1 – в порядку переведення. У тому числі протягом 9 місяців 2009 року підготовлено та направлено до ДСА України матеріали 9-ти кандидатів для призначення на посаду судді вперше.

Протягом 9 місяців 2009 року на засідання секції Вищої ради юстиції з питань першого призначення викликалися 13 кандидатів на посади суддів, з них 10 викликалися на засідання ВРЮ. Усі кандидати рекомендовані для призначення на посаду судді.

Протягом 2009 року територіальним управлінням підготовлено 3 пакети документів стосовно суддів, які подали заяви про звільнення, у тому числі 2 -у зв'язку з поданням заяви про звільнення у відставку (у т.ч. 1 - за станом здоров’я, що перешкоджає виконанню обов’язків судді), 1 - у зв'язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням.

Станом на 01.10.2009 р. 7 суддів 6 місцевих судів не можуть здійснювати правосуддя внаслідок закінчення п’ятирічного строку повноважень (з них 3 судді – понад рік). У той же час протягом 9 місяців 2009 року Верховною Радою України обрано безстроково 4 судді місцевих судів. За цей же період теруправлінням підготовлені і направлені до ДСА України обліково-характеризуючі документи 19 суддів для обрання їх безстроково. ВКК СУ надано рекомендацію для обрання на посаду судді безстроково 6 суддям місцевих судів Запорізької області. Стосовно 2 суддів питання про надання рекомендації відкладене.

Протягом 9 місяців 2009 року теруправлінням забезпечено проведення семи засідань кваліфікаційної комісії суддів загальних судів Запорізького апеляційного округу.

На засідання кваліфікаційної комісії були підготовлені і направлені матеріали дев’ятнадцяти кандидатів для проведення кваліфікаційного іспиту та зарахування до кадрового резерву на посади суддів місцевих судів Запорізької області, одного кандидата для проведення кваліфікаційного іспиту та надання рекомендації для призначення на вакантну посаду судді та семи кандидатів для надання рекомендації на вакантну посаду. Усі кандидати склали кваліфікаційний іспит та визнані підготовленими до судової роботи.

Кваліфікаційною комісією суддів Запорізького апеляційного округу розглянуто 28 подань про присвоєння кваліфікаційних класів суддям місцевих судів, 27 суддям присвоєні відповідні кваліфікаційні класи, у тому числі 1 судді – достроково.

Крім цього, протягом звітного періоду кваліфікаційною комісією розглянуто 13 ініційованих подань стосовно суддів місцевих судів Запорізької області (з 25, які надійшли до кваліфікаційної комісії), по 12 поданням порушено дисциплінарні провадження, 7 суддям оголошено догану, до ВРЮ направлено рекомендацію стосовно 2 суддів про звільнення з посади за допущені порушення, стосовно 3 суддів дисциплінарне провадження закрито.

 

7. Взаємодія із засобами масової інформації

Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Запорізькій області вживаються заходи з оперативного висвітлення та поширення офіційної інформації про діяльність територіального управління та інформування громадськості про визначні події, що відбуваються у судовій гілці влади.

За дев’ять місяців 2009 року теруправлінням розміщено 12 публікацій в місцевих ЗМІ (оголошення про наявність вакантних посад у теруправлінні, оголошення про обрання суддів безстроково, оголошення про добір слухачів на навчання на факультеті професійних суддів в НЮА ім. Я. Мудрого, Інституті підготовки професійних суддів при Одеській Національній юридичній академії, графік прийому громадян працівниками ТУ ДСА), 1 стаття про практику взаємодії теруправління та органів суддівського самоврядування з кадрових питань у Віснику ДСА України та 18 публікацій на веб-сайті теруправління (оголошення про добір слухачів на навчання на факультеті професійних суддів в НЮА ім. Я. Мудрого та Інституті підготовки професійних суддів при Одеській Національній юридичній академії, інформація щодо повноважень ТУ ДСА в частині розгляду звернень громадян, звіт про результати діяльності ТУ ДСА у 2008 році, у І кварталі та у І півріччі 2009 р., аналіз даних судової статистики за 2008 рік та І півріччя 2009 р., інформація про кадровий резерв для заміщення посад суддів місцевих судів, оголошення про проведення державних закупівель тощо).

У другому півріччі 2009 року розпочато роботу з заповнення оновленого сайту теруправління. У теперішній час триває робота з добору та структурування актуальної інформації.

Висвітлення діяльності територіального управління та місцевих судів здійснюється не лише шляхом публікацій у друкованих засобах масової інформації та на веб-сайті теруправління. Начальник ТУ ДСА є членом Комітету сприяння взаємодії судової влади та засобів масової інформації при Апеляційному суді Запорізької області. Протягом 9 місяців 2009 року відбулося 2 засідання Комітету, які були висвітлені місцевими засобами масової інформації.

20.02.2009 р. відбулася прес-конференція за участі начальника ТУ ДСА, керівництва апеляційного суду та голів місцевих судів Запорізькій області, на якій обговорювалися результати роботи судової гілки влади у 2008 році та стан організаційного забезпечення діяльності судів. На конференції були присутні представники центральних та місцевих телеканалів: «Україна», «Алекс», «ТВ-5», «Запоріжжя», МТМ, «1+1».

Крім того, начальник ТУ ДСА в Запорізькій області постійно бере участь у громадських заходах, які висвітлюються у ЗМІ.

 

8. Стан дотримання виконавської дисципліни

На протязі 9 місяців 2009 р. територіальним управлінням опрацьовано 7012 вхідних та 2208 вихідних документів, всі доручення Голови ДСА та завдання Державної судової адміністрації на виконання актів та доручень Президента України, Прем’єр-міністра України, звернення народних депутатів України виконуються своєчасно.

Планування роботи теруправління здійснюється з урахуванням постанов колегії ДСА України. Контроль за виконання постанов колегії ДСА України, наказів та доручень керівництва ДСА України здійснюється особисто начальником теруправління, стан їх виконання постійно обговорюється на нарадах за участю керівників структурних підрозділів теруправління та безпосередніх виконавців.

 

9. Інше

 

9.1. Підвищення кваліфікації працівників ТУ ДСА та місцевих судів Запорізької області, надання методичної допомоги місцевим судам Запорізької області

Одним з завдань територіальних управлінь ДСА є вивчення потреб у підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації державних службовців апарату судів, підвищенні кваліфікації суддів, підготовка пропозицій з цих питань та забезпечення організації цієї роботи в судах.

Відповідно до наданих Академією суддів України навчальних планів, протягом 2009 року в АСУ та її регіональних відділеннях мають пройти підвищення кваліфікації 45 суддів та 45 державних службовців Згідно графіку навчального процесу за 9 місяців 2009 року мали пройти підвищення кваліфікації 23 судді та 30 працівників апарату суду. Фактично участь у курсах з підвищення кваліфікації прийняли участь 5 суддів (2 судді в Дніпропетровському відділенні Академії суддів України, 3 судді – в Академії суддів України, м. Київ) та 11 державних службовців (в Дніпропетровському відділенні Академії суддів України).

У вересні 2009 року голова Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Фомін В.А. взяв участь у стажуванні суддів у рамках Програми співробітництва Академії суддів України з Державною академією судочинства і прокуратури Польщі в судах м. Краків (Польща).

Основними чинниками, які обумовили небажання суддів та працівників апарату судів прийняти участь у підвищенні кваліфікації, були обмежене фінансування кошторисних призначень на оплату відряджень у І кварталі 2009 року та затримка у фінансуванні зазначених призначень з квітня по другу половину червня 2009 року.

Враховуючи обмежені можливості фінансування тривалих відряджень, з метою забезпечення підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату судів, теруправлінням було вжито наступних заходів:

- організовано проходження стажування суддями місцевих судів в апеляційному суді Запорізької області. Відповідно до графіку стажування у I півріччі 2009 року стажування в апеляційному суді Запорізької області пройшли 6 суддів, у тому числі суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Федченко І.М. пройшла стажування як у судовій палаті по кримінальним справам, так і у судовій палаті по цивільним справам.

- проведено два короткотермінові семінари-наради з працівниками апарату місцевих судів, у тому числі: з питань організаційного забезпечення діяльності судів в умовах фінансової кризи, проблемних питань діловодства, обліково-статистичної роботи та ведення архіву судів та деякі інші.

У червні 2009 року головний спеціаліст відділу організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики, правової роботи та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування територіального управління взяла участь у семінарі на тему «Організація формування та збору звітності щодо здійснення правосуддя з використанням новітніх інформаційних технологій», який було проведено ДП «Інформаційні судові системи».

У вересні 2009 року начальник ТУ ДСА взяла участь у тренінгу у «Основи управління проектами інформатизації» за підтримки проекту агентства США з міжнародного розвитку USAID «Україна: верховенство права» та отримала сертифікат.

За звітний період до Державної судової адміністрації України надіслано обліково-характеризуючі документи стосовно 3 кандидатів для вирішення питання про зарахування на факультет підготовки професіональних суддів НЮА ім. Я. Мудрого.

Протягом звітного періоду проведено комплексні перевірки стану організації діяльності Запорізького та Веселівського районних судів Запорізької області. У ході перевірки працівникам апарату суду надана методична допомога.

Крім цього, спеціалістами теруправління постійно надаються роз’яснення та методичні рекомендації відповідно до напрямків роботи. Суди постійно інформуються про зміни у нормативно-правових актах.

 

9.2 Робота зі зверненнями громадян та виконання запитів в порядку Закону України «Про інформацію»

Протягом 9 місяців 2009 року до територіального управління надійшло 142 письмових звернення. Зокрема по категоріям: заяв - 63, скарг - 79. Із загальної кількості звернень безпосередньо від громадян надійшло 131, від народних депутатів – 1, від юридичних осіб 10 звернень.

Зокрема по категоріям:

- на процесуальні дії суддів –14, у тому числі на тяганину у розгляді справи - 5 ;

- з питань організаційної роботи суду – 128.

У звітний період звернень громадян щодо недоліків у роботі ТУ ДСА в Запорізькій області, посадових осіб теруправління на розгляд не надходило.

Із загальної кількості звернень територіальним управлінням надано відповідей та роз’яснень на 124 звернення . Залишок нерозглянутих звернень на кінець звітного періоду складає 4 звернення.

Направлено на розгляд за належністю:

- до ради суддів загальних місцевих судів та апеляційного суду Запорізької області - 14,

- до інших органів - 0.

Основними підставами, що породжують надходження скарг є порушення процесуальних прав громадян, несвоєчасне виготовлення судових рішень та протоколів судових засідань, невидача копій судових рішень.

Стосовно скарг на дії суддів, то за своїм змістом вони в більшості випадків містять незгоду з рішеннями судів та діями, пов’язаними з процесуальною діяльністю суддів. Звернення громадян, які надходять на адресу управління з питань процесуальних дій суддів, у тому числі і щодо тривалого не розгляду справ, за винятком питань, що стосуються стану діловодства в судах, надсилаються за належністю на розгляд голові Ради суддів області

По скаргах на організацію роботи судів, в тому числі тих, що стосуються стану діловодства в судах, територіальним управлінням проводилися перевірки або витребувалась інформація з місцевих судів, за результатами перевірок та наданих судами інформацій, заявникам давались мотивовані відповіді, а у разі необхідності роз’яснення. За рекомендаціями територіального управління по 6 зверненням у судах проводились службові перевірки. За результатами службової перевірки секретаря судового засідання Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області та помічника судді Енергодарського міського суду Запорізької області було притягнуто головами судів до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.

Аналіз строків розгляду звернень, які надійшли до територіального управління у звітному періоду , показав, що вони вирішувались у встановлені Законом України „Про звернення громадян” строки, а саме: до 5 діб – 34; до 15 діб - 69; до 30 діб - 35; до 45 діб - 0;більше 45 діб - 0.

 

9.3 Претензійно-позовна робота

 

За 9 місяців 2009 року представники ТУ ДСА в Запорізькій області взяли участь у розгляді 12 справ в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, за якими територіальне управління виступало в якості відповідачів та позивачів, а саме:

- адміністративна справа за позовом Сасіна Г.А. до Татарінова В.І. – голови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, ТУ ДСА в Запорізькій області, судді Жовтневого районного суду Скользневої Н.Г., помічника судді Комліченка В.С. та Головного управління Державного казначейства в Запорізькій області про визнання дій незадовільними, зобов’язанням вчинити певні дії та щодо стягнення матеріальної шкоди. Позов розглядається;

- адміністративна справа за позовом Сасіна Г.А. до Татарінова В.І. – голови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, ТУ ДСА в Запорізькій області та Головного управління Державного казначейства в Запорізькій області про визнання дій незадовільними, зобов’язанням вчинити певні дії. Позов розглядається;

- цивільна справа за позовом ТУ ДСА в Запорізькій області до Токмацької міської ради, щодо зобов’язання утрима тися від вчинення будь яких дій (у тому числі виконання будь-яких договорів) пов’язаних із проведенням на території земельної ділянки орієнтовною площею 0,33 га, яка знаходиться по вул. Леніна, 28, робіт з реконструкції водопровідних мереж м. Токмак. Провадження по справі зупинено;

 - цивільна справа за позовом ТУ ДСА в Запорізькій області до Майорової Г.В. та ВРЕЖО № 13 про відшкодування майнової шкоди в розмірі 46 629 грн. Позов розглядається;

 - цивільна справа за позовом ТУ ДСА в Запорізькій області до Мелітопольської міської ради та ПП Довжик Т.П. про визнання недійсним договору купівлі-продажу № 41 від 29.03.2002 року. В задоволенні позовних вимог відмовлено;

 - адміністративна справа за позовом Довжик Т.П., Довжик О.Г. та Довжик Г.М. до Мелітопольської міської ради, 3-особа ТУ ДСА в Запорізькій області про визнання частково недійсним рішення Мелітопольської міської ради № 5/3 від 09.09.2004 року. Позов розглядається;

 - цивільна справа за позовом ТУ ДСА в Запорізькій області до відділу капітального будівництва Мелітопольської міської ради, Управління комунальною власністю Мелітопольської міської ради про зобов’язання передати на баланс ТУ ДСА в Запорізькій області частки в незавершеному будівництві, що за адресою: м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, 9. Провадження по справі зупинено;

 - цивільна справа за позовом Гуменюка Ю.В. до ТУ ДСА в Запорізькій області про надання недостовірної інформації. В задоволенні позовних вимог відмовлено.

- цивільна справа за позовом Мелітопольського міжрайонного прокурора в інтересах Мелітопольської міської ради до ПП Довжик Т.П., 3-особи: Довжик О.Г., Довжик О.Г., Довжик Г.М. та ТУ ДСА в Запорізькій області про визнання недійсним договору купівлі продажу № 41 від 29.03.2002 року. Позов задоволено.

- цивільна справа за позовом Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів у Запорізькій області» до ТУ ДСА в Запорізькій області АКПІ банк в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Мелітополь Запорізької області» та ПП Довжик Т.П. про визнання права державної власності на частку в об’єкті незавершеного будівництва, що за адресою: м. Мелітополь,пр. Б.Хмельницького, 9. Позов задоволено.

- цивільна справа за позовом приватно виробничо-комерційного підприємства «Чепурной» до ТУ ДСА в Запорізькій області про стягнення грошової суми в розмірі 99931,20 гривень за виконані роботи по договору підряду № 219 від 10.10.2008 року. Позов задоволено;

- цивільна справа за позовом ТУ ДСА в Запорізькій області до Бердянської міської ради про визнання права власності. Позов розглядається.

 

9.4 Обліково-статистична робота

Територіальне управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області повідомляє, що обліково-статистична робота в управлінні ведеться з дотриманням Інструкції щодо заповнення і подання форм звітності про розгляд апеляційними та місцевими (крім господарських) судами судових справ та матеріалів, затвердженої наказом ДСА України від 05.06.2006 № 55 (із змінами), наказу ДСА України від 18.03.2004 № 32/04 „Про затвердження форми картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу” (із змінами), а також діючого законодавства, зокрема кодексів.

Протягом 9 місяців 2009 року головним спеціалістом відділу організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики, правової роботи та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування територіального управління прийнято та перевірено 816 статистичних звітів місцевих судів, на підставі яких складено зведені звіти, у т.ч.: про роботу місцевих судів за 2008 рік – 168 звітів, складено зведених звітів-10; про роботу місцевих судів у 1 півріччі 2009 року – 140 звітів, складено зведених звітів-5; 252 щомісячних звіти про оперативність розгляду кримінальних справ та складено 9 зведених звітів; 84 щоквартальних звіти про роботу судових розпорядників та складено 3 зведених звіти; 84 щоквартальних звіти про розгляд місцевими судами справ, порушених за ст. 209, 209-1, 306 КК України та складено 3 зведених звіти; 56 звітів про застосування судами Закону України «Про амністію» та складено 2 зведених звіти. Інформація за встановленими формами звітності надавалась до ДСА України своєчасно.

 За результатами опрацювання звітів розраховані порівняльні таблиці, складені аналітичні довідки, які надавалися апеляційному суду для використання у аналітичній роботі, а також використовувалися для прийняття управлінських рішень (зокрема, для визначення розміру надбавок працівникам апарату місцевих судів).

 

9.5 Організація взаємодії з органами суддівського самоврядування

У своїй роботі територіальне управління тісно взаємодіє з органом суддівського самоврядування – Радою суддів загальних місцевих судів та апеляційного суду Запорізької області.

З початку поточного року спеціалістами теруправління організовано підготовку та проведення однієї конференції та восьми засідань ради суддів загальних судів та апеляційного суду Запорізької області.

З винесених на розгляд органами суддівського самоврядування питань (52) територіальним управлінням ініційовано 17, переважно це питання, які стосуються оплати праці суддів та працівників апарату суду. За результатами їх розгляду прийняті відповідні рішення, які направлені на виконання до ТУ ДСА в Запорізькій області.

Радою суддів також заслуховуються звіти начальника ТУ ДСА Запорізької області Бєлікової І.В. про забезпечення діяльності судів Запорізької області.

Підводячи підсумок викладеному, слід відмітити, що протягом 9 місяців 2009 року основна увага теруправлінням приділялася раціональному використанню наявних фінансових та матеріальних ресурсів з метою недопущення призупинення діяльності місцевих судів області.

 

 

Начальник управління                                                               І.В. Бєлікова