flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Повноваження ТУ ДСА в Запорізькій області, щодо розгляду звернення громадян

З розвитком суспільства відносини між людьми стають настільки багатогранні та складні, що в деяких випадках люди не в змозі знайти порозуміння між собою самостійно. В такому випадку громадяни для вирішення спірних питань, що якимось чином порушують їх права звертаються за допомогою до Держави, а саме до суду.

       Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається. Система судів загальної юрисдикцій відповідно до Конституцій України базується за принципами територіальності та спеціалізації. У відповідності з принципом територіальності в кожній адміністративній одиниці створюється свій місцевий суд            (районний, районний у місті, міський, або міськрайонний суд), у кожному військовому гарнізоні – військовий суд, в кожній області створюється свій обласний апеляційний суд. З урахуванням компетенції судів, специфіки розгляду і вирішення окремих категорій справ створюються спеціалізовані суди – господарські та адміністративні.

         Для ефективного функціонування та забезпечення судової системи в цілому законом України «Про судоустрій» створена Державна судова адміністрація України                  (далі ДСА України), яка становить систему органів, що складається з ДСА України та територіальних управлінь державної судової адміністрації (далі ТУ ДСА).

       Вичерпний перелік повноважень ДСА України передбачено  законом України       «Про судоустрій» (ст.126). ДСА України здійснює свої повноваження на містах безпосередньо через територіальні управління державної судової адміністрації.

           Слід зазначити, що перелік повноважень ДСА досить різноманітний. В цій статті наша увага буде звернута на ч.7 ст. 126 закону України «Про судоустрій». Відповідно до якої «державна судова адміністрація організовує роботу по веденню статистики, діловодства та архіву; контролює стан діловодства в судах загальної юрисдикції». Одразу виникає питання, - яким чином громадянам України звернутися до державної судової адміністрації, якщо будуть мати місце в випадки порушення діловодства в судах загальної юрисдикції. Відповідь на це питання міститься саме в нашій доповіді на цю тему.

            Працівниками ТУ ДСА в Запорізькій області за останні 5 років розглянуло більш ніж 900 звернень від громадян України та громадян інших держав права яких було порушено. Відповідно до ст. 19 Конституції України кожен державний орган діє в межах свої повноважень передбачених чинним законодавством, тому звернення громадян для їх змістовного вирішення повинні стосуватися саме порушення робітниками суду діловодства. ТУ ДСА в Запорізькій області реагує на ті звернення громадян в яких присутній факт порушення діловодства в судах.

           Для того щоб скласти змістовне звернення яке відповідає чинному законодавству, необхідно знати про що саме йде мова. На даний час чинним законодавством передбачено  декілька форм звернень.

            Згідно ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями  громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі  пропозиції  (зауваження),  заяви  (клопотання)  і скарги.

        Пропозиція (зауваження) - звернення    громадян,     де висловлюються   порада,   рекомендація   щодо  діяльності  органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових  осіб,  а  також  висловлюються  думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової

основи  державного  і громадського життя,  соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

         Заява (клопотання)  -  звернення  громадян  із  проханням про сприяння   реалізації   закріплених   Конституцією    та    чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного  законодавства  чи  недоліки  в  діяльності   підприємств, установ,   організацій  незалежно  від  форм  власності,  народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення  думки  щодо  поліпшення  їх діяльності.  Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

          Скарга - звернення з вимогою про  поновлення  прав  і  захист законних  інтересів  громадян,  порушених  діями  (бездіяльністю), рішеннями державних  органів,  органів  місцевого  самоврядування, підприємств, установ,  організацій,  об'єднань громадян, посадових осіб.

          На виконання ст.19 Закону України «Про звернення громадян» територіальне управління особисто організовує та перевіряє доводи викладені у заявах чи скаргах громадян, вживає заходи до усунення причин, що їх породжують, аналізує та інформує населення про хід цієї роботи на веб-сайті www.court.gov.ua/tu08/